Mieszkanie Chronione powstało w 2019 roku ramach projektu „Razem do samodzielności w Żorach – aktywizacja osób i rodzin zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym”, realizowanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020.
Po zakończeniu powyższego projektu PSONI Koło w Żorach prowadziło Mieszkanie Chronione w ramach kolejnego projektu pn. „Samodzielność drogą do niezależności”. Zadanie polegało na prowadzeniu w Żorach Mieszkania Chronionego dla 7 osób z niepełnosprawnością, a w szczególności z niepełnosprawnością intelektualną zamieszkałych na terenie miasta Żory. Zadanie było realizowane w okresie od 13.01.2020r. do 31.12.2020r. oraz od 04.01.2021r. do 30.04.2021r. Projekt współfinansowany był ze środków Gminy Miejskiej w Żorach.
Główną ideą prowadzenia Mieszkania Chronionego było zapewnienie kompleksowego wsparcia osobom z niepełnosrawnością począwszy od dnia narodzin aż do późnej starości, a także podążanie za trendem deinstytucjonalizacji w zakresie udzielanej pomocy osobom z niepełnosprawnościami i wdrażanie opieki wytchnieniowej dla ich rodzin. Prowadzenie Mieszkania Chronionego dla osób z niepełnosprawnością stanowi także praktyczną realizację prawa osób z niepełnosprawnościami do niezależnego życia i włączenia w społeczność lokalną, o którym mowa w art. 19 Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. Mieszkania Chronione, funkcjonując, jako małe formy wsparcia mieszkaniowego są najbardziej adekwatną do potrzeb formą wsparcia, umożliwiającą osobom z niepełnosprawnościami, w tym osobom wymagającym bardzo intensywnego wsparcia, największą niezależność, możliwość decydowania o sobie i pozostanie w społeczności lokalnej. Specyficzne potrzeby osób z niepełnosprawnością intelektualną są możliwe do zaspokojenia jedynie poprzez stworzenie im warunków do bezpiecznego zamieszkania, w otoczeniu osób będących w podobnej sytuacji życiowej i zdrowotnej oraz przy zapewnieniu im wsparcia życzliwych i rozumiejących ich problemy opiekunów. Stan niepełnosprawności intelektualnej, który cechują trudności w abstrakcyjnym myśleniu, nauce, komunikowaniu się z innymi ludźmi i trudności
w relacjach społecznych, a także związane ze stanem inne choroby i niepełnosprawności sprzężone w zasadniczy sposób wpływają na wykluczenie społeczne i marginalizacje tej grupy osób.
Zamieszkanie osób z niepełnosprawnościami w Mieszkaniu Chronionym w istotny sposób wpłynęło na zmniejszenie wykluczenia społecznego tych osób oraz pozwoliło na pełniejsze i bardziej świadome uczestnictwo w życiu lokalnej społeczności.
Z dniem 01.05.2021r. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Żorach rozpoczęło realizację projektu „Samodzielnie przez życie”. Zadanie realizowane jest we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – Oddział Śląski, w ramach konkursu pn.” Pokonamy bariery” (zadania zlecone z art.36 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.).Celem projektu jest zwiększenie samodzielności życiowej 17 osób z niepełnosprawnością intelektualną poprzez prowadzenie treningów samodzielności mających na celu nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych w codziennym samodzielnym życiu.
W okresie od 1 kwietnia 2023r. do 31.03.2026r. Mieszkanie Treningowe prowadzone jest w ramach projektu „Samodzielnie przez życie” edycja 2.
Adresatami Projektu jest 17 osób z niepełnosprawnością intelektualną z aktualnym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności albo aktualnym orzeczeniu o niepełnosprawności. Zadanie obejmuje prowadzenie treningów samodzielności.
Trening planowania dnia codziennego:
– przygotowanie posiłków, samoobsługi w zakresie jedzenia,
– toalety, mycia, ubierania,
– planowanie i realizowanie zakupów oraz niezbędnych prac porządkowych.
Trening umiejętności społecznych i interpersonalnych:
– nawiązywanie kontaktów z ludźmi,
– umiejętność bycia aktywnym członkiem grupy poza rodziną,
– umiejętność organizowania sobie czasu wolnego i rozwijanie zainteresowań.
Czuwanie trenera nad bezpieczeństwem Beneficjentów w porze snu.
Projektu „Samodzielnie przez życie” – edycja 2