PSONI - Żory | Tymczasem na Warsztatach. Land art czyli sztuka ziemi.
4247
post-template-default,single,single-post,postid-4247,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-7.8,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Tymczasem na Warsztatach. Land art czyli sztuka ziemi.

24 kwietnia Tymczasem na Warsztatach. Land art czyli sztuka ziemi.

Każdy z nas słyszał o budowlach kamiennych w angielskim Stonehenge, lub o tajemniczych wzorach na płaskowyżu Nazca. Ileż teorii powstało na ich temat? Kim byli ich autorzy? Czy byli to kosmici? Jedno jest pewne – stanowią dowód na to, że człowiek od najdawniejszych czasów wrażliwy był na otoczenie, jego piękno, sens. W Nazca widać to dokładnie – wzory przypominające zwierzęta, rośliny, wszystko to na olbrzymim obszarze i co ciekawe – dostrzegalne tylko z góry. I teraz ciekawostka – w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, nie ma tam żadnego wzgórza, z którego można by zobaczyć te cuda. Widoczne są tylko z samolotu. Po co o tym piszemy?

Piszemy, bo te archaiczne, monumentalne dzieła, były inspiracją dla twórców kierunku w sztuce zwanego land art, czyli sztuką ziemi. Rozwija się owa sztuka od lat 60 – tych XX wieku, a jej najznamienitsi przedstawiciele to Christo, Smithson i Finley. Gdybyśmy chcieli, w najprostszych słowach powiedzieć, czym ten kierunek jest, powiedzielibyśmy, że jest takim kształtowaniem otoczenia, które ma zadziwić, zainspirować, spodobać się (opakowane budynki Christo, olbrzymi koń w Kapadocji, etc.). A jak to się ma do naszych WTZ? Otóż uważamy, iż podobnie jak ci wielcy artyści sztuki ziemi, począwszy od Praanglików ze Stonehenge, poprzez Indian z Nazca i artystów współczesnych, tak nasi warsztatowicze, wpływając na nasze otoczenie, robiąc wiele, by go upiększyć, dokonują czynu artystycznego. Tak, naszym zdaniem, są w pełni artystami sztuki ziemi. A przewodzi nimi Pan Bronek.

 

ETR-300x297

 

 

Tekst łatwy do czytania

 

 

W Anglii jest bardzo znana i bardzo stara budowla, która nazywa się Stołnhendż. Są to takie wielkie głazy, poukładane jeden na drugim i ustawione w koło. W Ameryce Południowej, a dokładniej w Peru, jest płaskowyż (czyli taki bardzo duży kawałek płaskiej ziemi na szczycie góry), który nazywa się Nazka i na nim są rysunki. Rysunki te są bardzo duże i widziane najlepiej są z samolotu. Z ich powstaniem związane są tajemnice. Nikt nie wie po co zostały zrobione i kto je stworzył. Niektórzy mówią nawet, że zrobili to kosmici. My myślimy jednak, że zrobili to ludzie, by upiększyć okolicę, a także coś ważnego powiedzieć. Na przykład o historii, może o kosmosie, a może o Panu Bogu. Te dzieła spowodowały, że o wiele później, powstał specjalny rodzaj sztuki, zwany sztuką ziemi. Ludzie robią tak, by zadziwić, ale też, by otoczenie nasze było ładniejsze. Tak też robią nasi uczestnicy WTZ z pracowni ogrodniczej. Też upiększają nasz teren. Są więc artystami, którzy tworzą sztukę ziemi. Szefem ich jest Pan Bronek.

 

Foto: Tomasz Nessing

 Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress