PSONI - Żory | OREW
85
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-85,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-7.8,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

O R E W

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno Wychowawczy
phone 32/47 52 048 mail orew.zory@psoni.org.pl

Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy jest niepubliczną placówką oświatową przeznaczoną dla wychowanków w wieku od 3 do 25 roku życia z głęboką niepełnosprawnością intelektualną ze sprzężeniami, którzy wymagają kompleksowej wielodyscyplinarnej pomocy rehabilitacyjno – edukacyjnej, świadczonej w odpowiednich warunkach i z opieką dostosowaną do stanu psychofizycznego i wieku. 

OREW jest współrelaizatorem kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, w ramach którego udzielane są świadczenia w zakresie rehabilitacji dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego w ośrodku/oddziale dziennym. Celem działania placówki jest poprawa rozwoju psychoruchowego i społecznego, poprawa ogólnego stanu zdrowia i sprawności oraz umiejętności funkcjonowania w życiu codziennym, rozwijanie zainteresowania otaczającym światem, poznawanie rzeczy, zjawisk, rozwój myślenia, rozwijanie umiejętności współżycia w grupie. Wychowankowie są codziennie dowożeni i odwożeni na zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze. Nasi wychowankowie są nie tylko z terenu miasta Żory, ale również z gmin ościennych takich jak Suszec, Pawłowice, Rybnik, Krzyżowice, Świerklany, Orzesze, Wodzisław Śląski, Czerwionka-Leszczyny, Miedźna, Czyżowice, Mszana.

 

Program zajęć edukacyjno-terapeutycznych w OREW jest prowadzony w oparciu o:

 • podstawę programową kształcenia ogólnego dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym,
 • rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23.04.2013r. w sprawie warunków i sposobu organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim.

 

W roku szkolnym 2017/2018 w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym kontynuuje naukę 60 wychowanków: 54 w grupach rewalidacyjno-wychowawczych i 6 pobierających naukę w trybie indywidualnym. Ogółem funkcjonuje 14 grup rewalidacyjno-wychowawczych, w tym 12 czteroosobowych i 2 trzyosobowe. W każdej z grup pracuje nauczyciel oligofrenopedagog oraz opiekun osób niepełnosprawnych.

Kierownictwo OREW

Dyrektorem OREW jest Pan Tomasz Tomiak.

Zastępcą Dyrektora OREW jest Pani Sylwia Burda-Karwot.

Zasady przyjmowania dzieci do placówki OREW

Do Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego mogą zostać przyjęte dzieci w wieku od 3 do 25 lat z głęboką niepełnosprawnością intelektualną.

Do przyjęcia dziecka do OREW wymagane są następujące dokumenty:

 • podanie do Dyrektora OREW o przyjęcie dziecka,
 • orzeczenie z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych zespołowych lub indywidualnych,
 • skierowanie do OREW wystawione przez Prezydenta Miasta Żory,
 • skierowanie „do Ośrodka Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci” wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza następujących oddziałów szpitalnych i poradni specjalistycznych: neonatologicznej; rehabilitacyjnej; ortopedii i traumatologii narządu ruchu; neurologicznej; reumatologicznej; chirurgii dziecięcej; endokrynologii dziecięcej; diabetologii dziecięcej.

Aktualności z OREW

 • Kolędowanie

  Za nami wspaniałe kolędowanie ze Szkołą Specjalną nr 23 w Jastrzębiu Zdroju oraz z naszą muzykoterapeutką Dominiką Kierpiec – Kontny Dziękujemy za wspaniałą wizytę, wspólne śpiewanie oraz wyjątkową atmosferę. Fot. Tomasz Nessing...

 • Konwent czyli rewolucja

  Wiecie już, czy jeszcze nie? Jeśli nie wiecie – a podejrzewamy, że może tak być – to powiemy wam, że wszyscy jesteśmy równi, wszyscy mamy te same prawa. Niby banalne, ale pomyślcie, ile to razy popełniamy ten sam błąd. Błąd......

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress