PSONI - Żory | Troszeczkę historii
8178
post-template-default,single,single-post,postid-8178,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-7.8,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Troszeczkę historii

29 sty Troszeczkę historii

Historia powstania Ośrodka Wczesnej Interwencji

W styczniu 1978 roku Komitet Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski (instytucja, na bazie której utworzono później Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – aktualna nazwa to Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną), powołał w Warszawie pierwszy w Polsce Ośrodek Wczesnej Interwencji. Do utworzenia  tego typu placówki od dawna dążyli rodzice dzieci z niepełnosprawnościami, którzy potrzebowali i oczekiwali wsparcia w zakresie diagnozowania, rehabilitacji, opieki i wychowania swoich dzieci. Działalność warszawskiego Ośrodka okazała się sukcesem, a zapotrzebowanie na działalność tego typu placówek było tak duże, że zaledwie rok później utworzono następny Ośrodek, tym razem w Szczecinie. Kolejne Ośrodki powstawały systematycznie na terenie całej Polski, a obecnie w strukturach Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną działa 30 Ośrodków Wczesnej Interwencji, które w ciągu roku udzielają wsparcia blisko 12 tysiącom dzieci i ich rodzin. Świadczy to o olbrzymiej potrzebie udzielania tego rodzaju wsparcia najmłodszym pacjentom.

W 1996 roku z inicjatywy ówczesnych władz i pracowników żorskiego Stowarzyszenia powstał Punkt Wczesnej Interwencji (PWI). Początkowo funkcjonował on przy Ośrodku Rehabilitacyjno-Wychowawczym w Żorach na osiedlu Księcia Władysława (obecnie ulica Piastów Górnośląskich). Celem PWI była kompleksowa, wielospecjalistyczna oraz wczesna rehabilitacja i stymulacja rozwoju psychoruchowego dzieci, a także postępowanie edukacyjne i wsparcie w stosunku do rodzin małych pacjentów. W Punkcie Wczesnej Interwencji zatrudnieni byli: lekarze pediatra, neurolog i ortopeda, psycholog, logopeda, pedagog oraz pielęgniarka. PWI świadczył nieodpłatne usługi w zakresie diagnozy i opieki lekarskiej, diagnozy i terapii psychologicznej i logopedycznej, rehabilitacji, a także usługi konsultacji i udzielania porad rodzicom dzieci. Do PWI kierowane były dzieci zagrożone nieprawidłowym rozwojem z grupy wysokiego ryzyka ciążowo-porodowego, dzieci z nieprawidłowym rozwojem psychomotorycznym oraz z zaburzeniami rozwoju emocjonalno-społecznego typu autyzm, cechy autystyczne, zaburzenia lękowe itp.

Ośrodek Wczesnej Interwencji obecnie

Od 2002 roku do chwili obecnej placówka funkcjonuje pod nazwą Ośrodek Wczesnej Interwencji i jest jedną z trzech placówek Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Żorach. Od 2016 roku siedziba OWI znajduje się w budynku przy ulicy Piastów Górnośląskich 8 (parter). Pacjenci przyjmowani są od poniedziałku do piątku, rejestracja odbywa się od 8.00 do 14.00. Działalność OWI skierowana jest do dzieci w wieku od urodzenia do 7 roku życia, zagrożonych nieprawidłowym rozwojem psychofizycznym, w tym dzieci z obciążonym wywiadem prenatalnym i okołoporodowym, wcześniaków, dzieci urodzonych z ciąży mnogiej, dzieci z zespołem Downa i innymi zespołami chorobowymi, dzieci ze spektrum autyzmu, nieradzących sobie w grupie rówieśniczej, z opóźnieniem rozwoju mowy lub funkcji pokarmowych.

Pracownicy Ośrodka Wczesnej Interwencji to wykwalifikowani fachowcy, gotowi do udzielenia wsparcia i pomocy dzieciom. O prawidłowy rozwój dzieci w Ośrodku dbają następujący specjaliści: neurologopedzi, oligofrenopedagodzy (pedagodzy specjalni), psycholodzy, fizjoterapeuci, terapeuci SI, tyflopedagog. Kwalifikacji do terapii dokonuje lekarz specjalista neurologii dziecięcej. Nasi specjaliści pracują z wykorzystaniem metod takich jak NDT-Bobath, Vojty, wielowymiarowej terapii manualnej stóp, kinesiotaping, metody krakowskiej, SI, metody M. i Ch. Knillów, Weroniki Sherborne, terapii ustno-twarzowej  R.C. Morales, alternatywnych metod rozwoju systemu komunikacji oraz rozwojowej terapii karmienia od laktacji do żucia. Pracownicy OWI stale podnoszą swoje kwalifikacje i doskonalą zawodowe kompetencje, poprzez uczestnictwo w szkoleniach, kursach i warsztatach.

Jubileusz Ośrodka Wczesnej Interwencji

Od utworzenia pierwszego Ośrodka Wczesnej Interwencji w Polsce minęło już 40 lat. Aby uczcić tej jubileusz i stworzyć okazję do zaprezentowania i rozpowszechnienia informacji o swojej działalności, Ośrodki w całej Polsce organizują różnego rodzaju wydarzenia i podejmują różne inicjatywy.

My postanowiliśmy zorganizować w 2018 roku Dni Otwarte Ośrodka Wczesnej Interwencji. W ramach akcji rodzice dzieci w wieku od urodzenia do 7 roku życia mogą skorzystać bezpłatnie i bez skierowania z porad specjalistów pracujących w OWI. Wizyty w ramach Dni Otwartych odbywają się w każdy
1-szy poniedziałek miesiąca, w godzinach od 15.00 do 18.00, po uprzednim telefonicznym lub osobistym umówieniu terminu. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z wizyt w ramach Dni Otwartych OWI wszystkich tych rodziców, którzy mają obawy o prawidłowy rozwój swoich dzieci.

 



Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress